Eczacılar tıbbi bitki kullananları uyardı (Özel Haber)

Kış aylarında en çok kullanılan tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda ciddi uyarılarda bulunan 5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, “Tıbbi bitki kullanan kişiler kesinlikle eczaneden bilgi almalı ve dikkatli olmalı” dedi.
Eczacılar tıbbi bitki kullananları uyardı (Özel Haber)

Kış aylarının gelmesiyle birlikte tıbbi ve aromatik bitki kullanımı da son derece artıyor. Özellikle tıbbi bitkiler kullanılırken birçok konuda bilinçli olmak gerekiyor. Tıbbi bitkilerin kullanma yöntemi, satın alınan yerin sağlıklı olup olmadığı ve ilaç kullanan hastalar konusunda bilgilendirmelerde bulunan 5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, eczanelerden bu konuda bilgi alınması yönünde uyarılarda bulundu. Başkan Açıkgöz, tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanımının insanlık tarihiyle başladığına dikkat çekerek, “Günümüzde insanlar doğal olarak önemli hastalıklarında tabibe başvurmaları ve doktorun yazdığı ilaçları eczanelerden alarak kullanması gerekiyor. Önleyici olarak zaman zaman tıbbi ve aromatik bitkiler tercih ediliyor. Birçok ilacın içeriğinde de bitkisel kökenli hammaddeler vardır. Bitkisel kökenli ilaçları da zaten doktorlar da yazıyor. Eczacılar olarak bizlerde vatandaşlarımızın bilinçli şekilde ilaç kullanması yönünde bilgi veriyoruz. Tıbbı aromatik bitkiler son derece önemli bir konudur. Bazen yazılı ve görsel basın başta olmak üzere halk arasında bu bitkilerin son derece yanlış kullandıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“TIBBİ BİTKİLERDE İLAÇ ORANLARI FARKLILIK GÖSTERİR”

Başkan Açıkgöz uyarılarının devamında tıbbi bitkilerin kökünde, gövdesinde, dalında ve yapraklarında bulunan ‘Drop’ denilen ilaç maddesi hakkında bilgi verdi. Açıkgöz, bu dropların bitkinin her bölgesinde farklılıklar gösterdiğini dile getirerek, “Tıbbi ve aromatik bitkilerdeki drop oranları yetiştiği bölgelere göre de değişiklik gösterebiliyor. Her şeyden önce coğrafi koşullar, bitkilerdeki drop oranlarını etkiler.

Tıbbi bitkilerde başka önemli noktalardan bir tanesi de toplanma yöntemleridir. Toplarken metalin etkileşime girmemesi ve el değmemesi gereken bitkiler var. Bir başka önemli nokta ise kurutma yöntemidir. Bitkiler kurutulurken güneş ışığını direkt almaması gerekiyor. Kapalı ve gölge ortamlarda kurutulması gerekiyor. Bunların yanında en önemli noktalardan bir tanesi de saklama koşullarıdır. Kurutulmuş bitkinin daha uzun ömürlü olması için, çok iyi muhafaza edilmeli ve kimyasal ortamlardan uzak tutulması gerekiyor. Kurutulan bitkiler paketlemesi sırasında da ciddi yanlışlara uğrayabiliyor. Bitkileri saklamanın en doğru olanı ahşap kaplardır. Bu bitkiler satışa çıktığında Latince ismi de gerekiyor” dedi.

“BU İŞİN BİR NUMARALI UZMANLARI ECZACILARDIR”

Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanılmasında bilgi alınacak kişilerin eczacılar olduğunun altını çizen Başkan Açıkgöz, “Eczacılık fakültelerinde, 5 yıl boyunca tıbbi ve aromatik bitkilerin içeriği öğretiliyor. Bu işin bir numaralı uzmanları eczacılardır. Vatandaşlarımız, bilinçsiz ve eğitimini almamış bir yerden tıbbi ve aromatik bitki almamalılar. Kesinlikle eczanelerden bilgilendirme almaları gerekiyor.  İnsanların tedavi için kullanacağı bitkilerde çok dikkat etmesi gerekiyor. Her bitki zannedildiği gibi masum değildir. Bitkinin kesinlikle zehirleme etkisi vardır. Bunu önlemenin en iyi yolu aynı ilaç gibi dozunda ve yeterli sürede kullanmaktır. Bunun üzerine çıkıldığı zaman bu bitkiler yarar yerine zarar getirir ve şifa ararken zehir içeriz” diye konuştu.

“İLAÇ KULLANAN HASTALAR TIBBİ BİTKİ KULLANIRKEN ÇOK DİKKAT ETMELİ”

Başkan Açıkgöz, kronik hastalığı olan kişilerin kullandığı ilaçların kimyasal olduğunu ve bunun yanında tıbbi bitki kullanırken çok dikkat etmeleri gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Kimyasal ilaç kullanıldıktan sonra, tıbbi bitkideki ilaçla etkileşmemesi gerektiğini söyleyen Açıkgöz, “Kullanılacak bitkiler bir hastalığı tedavi ederken, vücuttaki diğer hastalığı aktif hale getirebilir. Bir ilaç kullanan hasta yanında tıbbi bitki kullanıyorsa kesinlikle bilinçli olarak bunları kullanması gerekiyor. Bir şeker hastasının kullandığı ilaç kimyasaldır. Eğer bu hasta tıbbi bitki kullanırsa büyük ihtimalle bu ters etki yapacaktır. Bu da kullanılan ilacı ya tamamen etkisiz hale getirecek, ya da çok fazla etki gücünü artıracaktır. Yani kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Bilgi almadan bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçlar ve tıbbi bitkiler fayda sağlamayacaktır, aksine zarar verecektir. Eczaneler en yakın sağlık ve ilaç danışma yerleridir” dedi.

Muhabir: Servet R. Çolak

YORUM YAZIN