Üniversite sınav başvurusu için önemli açıklama

Lise eğitimin tamamlayıp Üniversite'ye başlamak isteyen öğrenciler için YKS sınav başvurusu başlıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi aracılığı ile düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı geçtiğimiz sene yürürlüğe girmişti. Peki üniversite sınavına kayıt nasıl yapılır? YKS başvuru ücretleri hangi bankalara ödenecek?
Üniversite sınav başvurusu için önemli açıklama

Üniversite sınav başvurusu için heyecan dorukta. ÖSYM tarafından belirlenen takvime göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları 12 Şubat salı günü başlayacak ve 06 Mart çarşamba günü sona erecek. Lise eğitimini tamamlayıp üniversite eğitimine başlamak isteyen öğrenciler sınava başvurmak için kılavuza ÖSYM'nin osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler.  ÖSYM'nin yaptığı açıklamaya göre sınav merkezinin sisteminde 50 ayı geçmemiş fotoğrafı bulunanlar; internet üzerinden başvuru yapabilir. İlk defa sınava girecek olanlar ve sistemde fotoğraf 50 ayı geçmiş olanlar ise sınav başvuru merkezlerinden başvuru yapacaklar. 

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK? SINAV ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Şu an 12.sınıf iseniz okuduğunuz okulda başvuru yapacak ve sonrada ücreti yatıracaksınız ve böylece başvurunuz tamamlanmış olacak. 

Başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri'nden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklar. 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvuru ücretini henüz belirlemedi. Geçtiğimiz seneki sınav ücretini uygulaması halinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Sınavı’na girecek adaylar her oturum için 50’şer lira ödeyecek.

* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç )

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı * Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Ayrıca geç başvurular için 75 TL ödenecek. 

YKS SINAVI NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi, Yabancı Dil Testi olmak üzere üç oturumlu yapılacak.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı, 15 Haziran 2019 tarihinde, Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavı, 16 Haziran 2019 tarihinde, Yabancı Dil Testi

(YDT) sınavı 16 Haziran 2019  tarihinde yapılacaktır. Sınav saati Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi  tarafından kılavuzda açıklanacaktır.

ÜNİVERSİTE SINAVI SORULARI NASIL OLACAK?

Sınav sorularının nasıl olacağını merak eden öğrenciler soruların geçmiş yıllarda uygulanan sınavlarda sorulanlardan farklı olacağını uzmanlar tarafından açıkladı. TYT sorularının küçük bir IQ testi kıvanımda olacağını ve sınavın ALES tarzı paragraf sorulardan oluşacağı belirtildi.

Temel Yeterlilik Testi (TYT)'de adaylara 40’ar Türkçe ve matematik, 20 sosyal bilimler (dinden muaflar için ekstra 5 felsefe), 20 fen bilimleri sorusu sorulacak. Sosyalde 5’er tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ahlak bilgisi; fende ise 7’şer fizik ve kimya, 6 biyoloji sorusu yer alacak. 

YORUM YAZIN