KOP’tan geleceğe büyük yatırım (Özel Haber)

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) tarafından yürütülen ‘KOP Embriyo Transferi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Projesi’ inşaatında sona gelindi.
KOP’tan geleceğe büyük yatırım (Özel Haber)

KOP İdaresi’nin 4 milyon TL tutarında hibe finansman desteği verdiği ve ASÜ tarafından yürütülen ‘KOP Embriyo Transferi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Projesi’ inşaatı hızla ilerliyor. KOP Başkanı İhsan Bostancı ve ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin yapımı devam eden merkezin inşaat alanında incelemelerde bulundu. ASÜ ve KOP heyetinin katıldığı ziyarette, bina içindeki teknik ve teorik uygulama alanlarını ve hayvan barınaklarını hakkında bilgiler aktarıldı.

IRKLARDA KALİTE ARTACAK

KOP İdaresi, Aksaray Üniversitesi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Aksaray Ticaret Borsası işbirliğiyle hayata geçirilen projenin Türkiye’de üniversitelerde kurulan ilk uluslararası Embriyo Transferi Merkezi olarak öne çıktığını ifade eden KOP Başkanı Bostancı, merkez sayesinde dünya genelinde yaygın olarak kullanılan embriyo transferi uygulamalarının, ülkemizin kaliteli damızlık sığır yetiştiriciliğine katkı sunması ve yaygınlaştırılmasına hizmet edeceğini söyledi. Gerek Türkiye’de gerekse İslam coğrafyası ülkelerinde embriyo üretimi ve transferi konusunda yeterli sayı ve kapasitede eğitim, araştırma ve uygulama merkezinin bulunmaması gerçeğinin kurulan merkezi daha da öne çıkarttığına dikkat çeken Bostancı; “Araştırma Merkezinde Türki Cumhuriyetler, Balkan ülkeleri, Orta ve Kuzey Afrika ülkeleri ve Orta ve Uzak Doğu ülkeleri ile işbirliği halinde embriyo transferi konularında eğitim ve araştırmalar da yapılabilecek. Proje ile yüksek genetik kapasiteye sahip düvelerin diğer ülkelere pazarlanmasını sağlayacak ölçüde embriyo üretim merkezlerinin kurulmasına yardımcı olmak, yüksek genetik kapasiteye sahip ebeveynlerden elde edilen erkek buzağıların sperme üretim merkezlerine bildirilip bu hayvanların sperme üretimlerinde kullanılması sağlanacak” dedi. Abdullah Kaplan

YORUM YAZIN