Veliler umutlu öğrenciler başarılı (Özel Haber)

Uzaktan eğitim sisteminin başlamasıyla tavsiyelerde bulunan eğitim sendika başkanları velilere çocuklarına baskı yapmadan birlikte ders izlemeleri gerektiğini söylediler. Veliler sistemin amacına ulaşacağını söylerken öğrenciler de okuldaki disiplini evde uygulayacaklarını bildirdiler.
Veliler umutlu öğrenciler başarılı (Özel Haber)

Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını engellemek amacıyla eğitime verilen 1 haftalık aranın sona ermesinin ardından uzaktan eğitim süreci başladı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden "uzaktan eğitim" derslerine Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da öğrenciler evlerinde derslerini izledi. Uzaktan eğitim ile ilgili sendika başkanlarından da ailelere ve öğrencilere birçok tavsiyeler geldi. Eğitim sendika başkanları, velilerin öğrencileri sıkmadan onlara destek olarak dersleri birlikte izlemelerinin en iyi sonuç olacağının dile getirdiler. Veliler ve öğrenciler ise sistemin sağlıklı şekilde işlediğini okuldaki eğitimlerinden farklı olmadığının altını çizdiler.

KARLIER: VELİLER ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE DERS İZLEMELİ

Türkiye’nin ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını dile getiren Eğitim Bir-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Nazif Karlıer, hükümet tarafından alınan tedbirlerin harfiyen uyulması gerektiğini söyledi. Eğitimde faaliyetlerin teknoloji aracılığıyla devam etmesinin en doğru karar olduğunu yineleyen Karlıer, “Milli Eğitim Bakanlığımız, güzel bir uygulama yaptı. TRT ve EBA sistemiyle ilkokul, ortaokul ve lisedeki öğrencilerimiz derslerini buradan alıyorlar. Bu durum umarız ki uzun sürmez. Hem bakanlığı hem de cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. Çocuklarımız için velilerimize de çok büyük görevler düşüyor. Velilerimiz çocuklarla birlikte bu dersleri izlemeli ve onları takip etmeliler. Evde kapalı kalmak zor bir durum olsa da bunun bilincinde olmalıyız. Geçici olarak bunu idame ettirmemiz lazım. Devletimiz de bu konuda elinden geleni fazlasıyla yapıyor. İnşallah bir eksik kalmadan bunu halletmemiz gerekiyor. En büyük destek veliler tarafından sağlanmalı. Öğrencilerimiz başıboş bırakılmamalı. Evde kapalı olarak ders görmek alışılmadık bir ortam olmasa da buna kısa sürede adapte olmalıyız. Veliler ve öğrenciler boş kalan zamanlarında kitap okumak, birlikte yemek yapmak, temizlik yapmak gibi aktiviteler yapabilir. Bunlar da evde yapılacak işlerin öğrenilmesi açısından önemlidir. Bunun yanında çocuklarımıza baskı yapılmamalı ve birlikte ders çalışılmalı. Birbirimize sabretmeliyiz. EBA’daki dersleri izledim gayet güzel ve öz şekilde anlatılıyor. Anne baba öğretmenlik yaparak çocuklara destek olurlarsa daha güzel sonuçlar alacağız” dedi.

“ÖĞRETMENLERİMİZ UZAKTAN TAKİP ETMELİ”

Öğretmenlere de bu uygulamada büyük görevler düştüğünü söyleyen Karlıer, “Sınıf öğretmenleri uzaktan öğrencileri takip etmeli ve ailelerle irtibatta olmalıdırlar. Bunun yanında branş öğretmenlerimiz de takiplere devam etmeli. Sadece öğretmenlere değil herkese büyük görevler düşüyor. Teknoloji kullanılarak eğitim güzel bir şekilde devam etmeli. Öğretmenler öğrencilerine tavsiyelerde de bulunarak eğitimlerine destek olabilirler. Öğrenciler arasında aktivite yapılabilir. Bu zamanlar en değerli ve öğretici şekilde geçirilmelidir” diye konuştu.

ATA: YÜZDE 90 ORANINDA BAŞARIYI YAKALAYABİLİRİZ

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata ise uzaktan eğitim uygulamasının oldukça yerinde olduğunu söyledi. İşin ciddiyetle takip edilmesi halinde başarı oranının yüzde 90’lara kadar ulaşacağını söyleyen Başkan Ata, “Türkiye’deki karantina süreci, çocuklarımızın okula gidememesi, okulların bir süre kapalı olması doğru bir uygulamadır. Bu uygulamalar olmazsa Türkiye geneline bu hastalığın yayılacağı da aşikârdır. Teknolojiyi kullanarak çocuklarımızın bu boşluğunu gidermek zorundayız. EBA sistemi ve TRT Kanallarından yapılacak yayınlarla birlikte öğrencilerimiz sağlıklı eğitim sürecinde kalacaklar. En azından bir boşluk oluşmayacak ve bu da sevindirici bir olaydır. Bizim buradaki endişemiz, öğrencilerimizin sorumluluk bilincinde olmaları gerekiyor. Başlarında öğretmen bulunmadığı için biraz rahat davranacaklardır. Burada da velilerimize iş düşüyor. Velilerimiz, çocuklarımızı başı boş bırakmamalı. Çocuklara sadece dersini izle demek yetmiyor. Velilerimiz onlarla birlikte takip etmeliler. Eğer velilerimiz de bunu yapamazlarsa sonuç itibariyle çocuklarımıza yazık ederiz. bu durumun ne kadar devam edeceğini bilmediğimiz için velilere büyük görevler düşüyor. Onun için velilerimizden daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Çocuklarımızı yalnız bırakmayarak onlarla birlikte 20 dakika ders dinlemeliler. Bu sistem kurallara uygun yapılırsa faydalı bir sistem olacaktır. Başarıya ulaşması veliler ve öğretmenlerin uzaktan kontrolüyle olacak. Yüzde yüz başarı sağlanmasa bile yüzde 80-90 arasında başarı bekliyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN VELİLER UMUTLU

Uzaktan eğitim sisteminin başlamasıyla birlikte öğrenciler ilk günü derslerini TRT kanallarından ve EBA sisteminden izleyerek geçirdiler. Konya’da hemen hemen her öğrenci derslerini izleyerek geçirdi. Karatay Hacıyusuf Mescit Mahallesi’nde ikamet eden öğrenci velisi Döndü Çetinkaya ve dördüncü sınıfa giden Semih Eren Çetinkaya, uygulamanın gayet güzel gittini ve işi ciddiye alarak yaptıklarını dile getirdiler. Veli Döndü Çetinkaya, 3 çocuğu olduğunu ve her birinin derslerini takip ederek onlara en güzel şekilde yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Öğrenci velisi Ali Yakmaz ise ilkokul ve ortaokula giden iki çocuğu bulunduğunu söyleyerek ilk günkü dersleri başarılı bir şekilde takip ettiklerini ifade etti. Ali Yakmaz, çocuklarına bu konuda gerekli desteği her zaman sağlayacağını da belirterek, “Çocuklarımız sağlığı için hükümetimiz bu uygulamayı yaptı. Bizler veliler olarak çocuklarımızın dışarı çıkmamasından çok memnunuz. Virüs salgının kısa sürede durmasını ve normal hayata dönmeyi umut ediyoruz” dedi. Yedinci sınıfa giden Yusuf Yakmaz, ise derslerini sıkı bir şekilde takip edeceğini, okuldaki aynı disiplinle evde derslerini ve ödevlerini yapacağını dile getirdi.

Muhabir: Servet R. Çolak

YORUM YAZIN